flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про порядок проведення досудового врегулювання спорів Івано-Франківським окружним адміністративним судом ( в редакції, затвердженій рішенням зборів суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.07.2013 року)

1.            Порядок та умови проведення досудового врегулювання спору.
 
1.1. Досудове врегулювання спору - це спроба повного або часткового вирішення публічно-правового спору за допомогою судді з врегулювання спорів, шляхом проведення переговорів між учасниками справи адміністративної юрисдикції, підсудної Івано-Франківському окружному адміністративному суду, з метою економії часу та коштів як сторін, так і держави.
 
1.2 Для проведення конференції з досудового врегулювання спору за допомогою судді сторони по справі повинні подати на ім’я голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду спільну (або кожний окремо) заяву про проведення такої конференції ( переговорів). Заява подається до початку розгляду справи по суті.
Якщо таку заяву подала тільки одна сторона, то суд повідомляє іншу сторону (сторін) про подачу такої заяви та пропонує подати аналогічну заяву у встановлений строк, а також повідомляє про наслідки неподання заяви.
У випадку, якщо від цієї сторони не надійшло заяви про проведення досудового врегулювання спору, то дана сторона вважається такою, що не погоджується на проведення досудового врегулювання спору.
 
1.3 Відправлення кореспонденції з питань досудового врегулювання спору здійснюється за правилами судових викликів і повідомлень, визначених главою 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
 
1.4. Ніхто не може примусити сторону до проведення досудового врегулювання спору.
 
1.5. Переговори з досудового врегулювання спору за допомогою судді  є конфіденційним процесом та не підлягають фіксуванню будь-якими засобами.
 
1.6. Вказані переговори відбуваються виключно на добровільних засадах. Сторони самостійно розв’язують спір на основі взаємних поступок, які визначаються кожним учасником спору на власний розсуд. Роль судді полягає у допомозі сторонам врегулювати спір, шляхом надання сторонам можливості дізнатися про думку судді з приводу ситуації (спору), що виник між сторонами, про факти та законодавство, що стосується предмету спору, судову практику, в мірі, в якій це дозволяє матеріал, доступний судді у переговорах, розглянути можливі варіанти розв’язання спору, які не обов’язково будуть можливими під час судового розгляду справи, та перевірити визначені сторонами умови на їх відповідність чинному законодавству.
 
1.7. Прийняття участі у переговорах з досудового врегулювання спору не зменшує та/або не обмежує права особи щодо захисту своїх порушених прав у судовому порядку, якщо не вдалось досягти угоди під час конференції з досудового врегулювання.
 
1.8. Всі учасники переговорів є рівними. У разі неприйняття участі сторони у переговорах, її представники повинні бути наділені повноваженнями з примирення з визначенням кола та меж таких повноважень.
 
1.9. На час проведення переговорів, провадження по справі має бути зупинено.
 
1.10. Суддя, який буде допомагати сторонам у проведенні переговорів призначається серед визначеного переліку суддів, шляхом автоматизованого розподілу справ.
 
1.11. Суддя, який буде допомагати сторонам у проведенні переговорів, повідомляє сторін про передачу йому їх справи, пропонує сторонам у встановлений суддею строк надати письмові пояснення з фактичних обставин по справі, які з цих фактів та обставин визнаються сторонами, які підлягають доказуванню, перелік доказів по справі, думку щодо можливих поступок у справі та призначає дату проведення переговорів.
 
1.12. Переговори ведуться в закритому приміщенні, не підлягають гласності, не ведеться жодний звукозапис та відеозапис як технічними засобами суду, так і самих учасників переговорів, також не ведеться протокол.
 
1.13. Переговори проводяться мовою адміністративного судочинства. Якщо учасники переговорів не володіють мовою адміністративного судочинства, то вони мають право на залучення перекладача.
 
1.14. Перед початком проведення переговорів, суддя роз’яснює сторонам (учасникам переговорів) їх права та обов’язки, правові наслідки досягнення примирення та безрезультатних переговорів, роз’яснює роль судді у проведенні цих переговорів.
 
1.15.  У разі досягнення згоди, сторони підписують умови примирення, яке в обов’язковому порядку підлягає затвердженню ухвалою суду. Справа повертається судді, в провадженні якого вона знаходиться. Суд закриває провадження по справі у зв’язку з примиренням сторін відповідно до ч.3 ст. 113 КАС України, про що суддя постановляє ухвалу в якій фіксуються умови примирення.
1.16.    Якщо переговори були безрезультатними, то всі матеріали досудового врегулювання спору повертаються сторонам, що їх надали та/або знищуються і не мають жодної правової сили, а провадження по справі поновлюється та справа розглядається у судовому порядку, встановленому КАС України, при чому суддя, який брав участь у конференції, не може брати участь у адміністративній справі і відводиться відповідно до приписів п.4 ч.1 ст. 27 КАС України.
 

2.      Права та обов’язки учасників переговорів
 
2.1.Кожний з учасників переговорів у будь-який час має право відмовитись від проведення таких переговорів та продовжити розгляд справи у судовому порядку, встановленому КАС України.
2.2.Під час проведення переговорів учасники переговорів мають право:
·         подавати усні та письмові пояснення, свої доводи та заперечення;
·         подавати докази, перелік доказів, називати докази, які у них є;
·         висловлювати свою думку з питань, які виникають під час переговорів;
·         надавати пропозиції щодо можливих варіантів досягнення згоди;
·         на проведення приватних нарад з суддею та своїм представником;
·          на надання їм часу, необхідного для визначення своєї правової позиції щодо умов примирення, прийняття відповідного рішення, або надання відповідних доказів та інформації;
·         інші права, необхідні для  вирішення справи шляхом досудового врегулювання спору, що не порушують інтереси, свободи та права іншої сторони.
2.3. Під час проведення переговорів учасники переговорів зобов’язані:
·         дотримуватись конфіденційності, не розголошувати отриману під час переговорів інформацію в  процесі досудового врегулювання спору по цій справі, або в інших справах, процесах та процедурах;
·         добросовісно користуватись наданими правами учасника переговорів;
·         з повагою та розумінням відноситись до іншої сторони переговорів та судді.
 

3.      Права та обов’язки судді, який допомагає вести переговори
 
3.1. Суддя зобов’язаний заявити самовідвід в досудовому врегулюванні спору, за наявності підстав, визначених статтею 27 КАС України.
 
3.2. Суддя може відмовитись від проведення переговорів, якщо визнає, що відсутня перспектива вирішення спору шляхом переговорів. Після прийняття такого рішення без жодного документального оформлення цей суддя повертає справу головуючому для продовження судового розгляду.
3.3. Під час проведення переговорів суддя має право:
·         висловлювати свою думку з пояснень та доказів, наданих, та/або перелічених учасниками переговорів;
·         задавати питання до учасників переговорів;
·         керувати проведенням переговорів;
·         зупиняти виступ учасників переговорів, якщо це необхідно для досягнення результативності переговорів;
·         інші права, необхідні для проведення результативних переговорів з метою досягнення домовленості сторін у  спорі.
3.4. Під час проведення переговорів суддя зобов’язаний:
·         не розголошувати отриману інформацію, дотримуватись конфіденційності,  не спілкуватися з суддею, якому буде передана справа для розгляду у випадку недосягнення примирення між сторонами, з приводу конференції з досудового врегулювання спору.
·         передавати отриману інформацію від одної сторони іншій лише після надання на це згоди відповідною стороною.
 

4.      Розписка сторін та їх представників та судді.
4.1. Перед проведенням конференції суддя, який  погоджується виконувати відповідну функцію в процесі переговорів з досудового врегулювання спору, одержує від учасників конференції спільну заяву наступного змісту: «Ми, що нижче підписалися, сторони та їх представники погоджуємося на проведення переговорів щодо досудового врегулювання спору за допомогою судді. Порядок та умови проведення, права та обов’язки учасників переговорів та судді роз’яснені, зрозумілі, додаткового роз’яснення не потребують. Судді, який приймає участь у конференції довіряємо», яку засвідчує своїм підписом, що свідчить про його згоду на участь в даній Конференції.
 

5.      Угода сторін та їх представників.
5.1. Сторони та їх представники визнають та погоджуються, що процес переговорів з врегулювання спору є спробою вирішити спір за допомогою судді, тому вся інформація, документи та відомості, якими сторони обмінюватимуться в процесі Конференції, а також вся кореспонденція між кожною із сторін та суддею в жодному разі не може бути розголошена без відповідної згоди та становитиме невід’ємну складову конфіденційного процесу переговорів з врегулювання спору.
5.2. Жодна сторона та її представники не намагатиметься використовувати будь-яку кореспонденцію, інформацію, документи та інші докази, які були одержані ними від інших учасників в процесі переговорів, в якості фактичних доказів в рамках цієї справи або іншої судової справи, в інших публічно-правових та приватноправових судових процедурах.
5.3. Результати роботи судді та матеріали судді, а також кореспонденція, що мала місце в процесі переговорів, мають конфіденційний характер.
5.4. Жодна сторона та її представники не буде  намагатись викликати суддю чи іншу особу в якості свідка в рамках цієї справи чи будь-яких інших справ та процесуальних дій, пов’язаних зі спором, що був предметом переговорів з досудового врегулювання спору. Суддя не буде виступати в якості сторони та іншого учасника процесу у будь-яких справах, процесуальних діях, пов’язаних з предметом переговорів з досудового врегулювання спору.
5.5. Сторони та їх представники визнають та погоджуються, що Суддя не є юридичним радником тієї чи іншої сторони процесу, а діє виключно в якості судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідно до даного Положення, яке регулює порядок та умови проведення переговорів з досудового врегулювання спору.
5.6. Сторони та їх представники відповідно до поданої ними в порядку пп..4.1. заяви підтверджують та погоджуються, що вони приймають участь у процесі переговорів з досудового врегулювання спору виключно на добровільних началах та без жодного стороннього примусу.

 

5.7. Сторони та їх представники погоджуються щодо того, що суддя матиме доступ до матеріалів справи, наявних документів у справі, а також може запросити додаткові документи з метою визначення теоретично-правових засад розгляду предмету спору та фактичних обставин по справі.